Projekt Artystyczny 7 Zmysłów

Posmakuj sztuki wszystkimi zmysłami.

Magiczny, metafizyczny, wciągający pokaz twórczości współczesnej i nowych artystycznych środków przekazu. Malarstwo, rysunek, rzeźba, animacje i mapping 3D, wzbogacone o sztuki performatywne, tajemniczą i ponadczasową symbolikę, grę światła, zapachu i ruchu… Jeden z pierwszych projektów inaugurujących działalność Fundacji Helisa!

 

Autor plakatu: Monika Chomiuk, www.mocodeco.pl

Projekt 7 Zmysłów dojrzewał od początku roku, a jego magnetyzm przyciągał kolejnych twórców. Pierwsza odsłona projektu nastąpiła w Oknie na Kulturę organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach,
a następnie podczas Nocy Muzeów 2021 w Warszawie, we współpracy z pracownią Born To Create Jagi Hupało. Kolejna wystawa zaplanowana jest w lipcu, w niezwykłym Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle, a finał projektu i prezentacja w całej okazałości nastąpi w sierpniu i rozpocznie się wernisażem w Tichauer Art Gallery w Tychach.

Zapraszamy w podróż przez projekt 7 Zmysłów.

Harmonogram wydarzeń

Fundacja Helisa, Projekt Artystyczny 7 Zmysłów, Okno na Kulturę MCK Tychy 2021

26.04-08.05.2021

TYCHY

Pierwsza odsłona projektu

 

OKNO NA KULTURĘ, 
Miejskie Centrum Kultury w Tychach,
Galeria Gemini
Fundacja Helisa,NOC MUZEÓW 2021 film

15.05.2021

WARSZAWA

Druga odsłona projektu

 

NOC MUZEÓW 2021, we współpracy z Pracownią Born to Create Jaga Hupało
HELISA FOUNDATION Projekt 7 Zmysłów, Muzeum Magicznego Realizmu 2021

03-31.07.2021

WISŁA

Wernisaż otwarcia projektu i wystawa

 

Muzeum Realizmu Magicznego Willa Ochorowiczówka
Fundacja Helisa, Projekt Artystyczny 7 Zmysłów, Plan Wystawy

07,08-17.09.2021

TYCHY

Wernisaż inauguracyjny pełnego projektu i wystawa

Tichauer Art Gallery
Browar Obywatelski w Tychach
FUNDACJA HELISA, Plakat Wystawa- Projekt Artystyczny 7 Zmysłów sierpień 2021

28.08.2021

TYCHY

Finisaż

Tichauer Art Gallery
Browar Obywatelski w Tychach

Relacje

Wizja projektu

Siedem. Cyfra mistyczna o wielu znaczeniach. Uznana w każdej kulturze, religii w każdych czasach… Od zawsze człowiek nadawał jej wiele znaczeń. Oznacza pełnię, całość, dopełnienie, doskonałość, zjednoczenie czasu i przestrzeni. Uznana przez Pitagorejczyków za najwyższą podstawową liczbę całkowitą.

7 planet
7 ciał człowieka
7 byków w grocie w Lascoux
7 kondygnacji Zigguratu Etemenanki w Babilonie symbolizującego wszechświat.
7 kondygnacji Piramidy Dżesera
7 gwiazdozbiorów, boskich praw, siedem wielkich wiatrów, siedmiu bogów losu, siedem złych demonów, siedem imion Isztar, a do podziemnej krainy Kur prowadziło siedem bram w Sumerze.
7 w języku egipskim (sfh) wiąże się z „wybaczać – zapominać”. W epoce hellenistycznej oraz rzymskiej Nil zaczęto określać mianem rzeki o siedmiu odnogach, którymi wpada do morza.
7 była symbolem miasta Rzym które zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach.
7 w Starym Testamencie i pełnia pochodzą z tego samego źródłosłowu, czasem trudno rozstrzygnąć czy chodzi o siedem, czy też o pełnię. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona pełny, doprowadzony do końca etap (epokę). Po jego zakończeniu następuje nowy etap (epoka), która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego.
7 w Nowym Testamencie szczególnie w Apokalipsie Zawiera w sobie wiele symboli. Siedem świeczników, siedmiu aniołów, księga zapieczętowana siedmioma pieczęciami, siedem oczu i siedem rogów Baranka, siedem głów Smoka, siedem głów Bestii, siedmiu królów, siedem pagórków.
7 razy pielgrzymi muszą obejść Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując Allah akbar oraz trzykrotnie obrzucić szatana siedmioma kamieniami. W religii islamskiej jest również mowa o siedmiu rajach, piekłach, grzechach głównych oraz o siedmiu aspektach Koranu.
7 mędrców w Indiach z rodu półboga Angirasa, przyszło na świat w postaci niedźwiedzi, a potem wstąpili do nieba i stali się siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Zmysły. Dają nam zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Zdolność „smakowania” świata. Przez układ nerwowy informacje mogą płynąć do mózgu gdzie mogą być przetworzone. Zmysły łączą nas ze światem zewnętrznym, światem materialnym (fizycznym). Dzięki nim możemy przetworzyć doznania i informacje… Budować coś więcej… Budować obraz całości.

Zmysły są uwagą… Zmysły czasami bywają zapomnieniem… Zmysły są subiektywne choć dostępne (dane) większości jednak bardzo indywidualne. Zmysły są obietnicą głębszego poznania i doświadczenia ale także potrzebą dokonania kroku w nieznane, odpuszczenia kontroli… Ta mieszanka emocji łączy w sobie strach, ekscytację, oczekiwanie, spełnienie, ciekawość, smakowanie, odkrywanie…

Zmysły to doświadczanie a doświadczanie to życie…

Twórcy

Katarzyna Korus

Martha Mulawa

Jaga Hupało

Miss God

Daniel Fedorczyk

Monika Chomiuk

Sebastian Wichary

Karolina Gwiszcz

Joanna Zubrzycka

Monomike

Ari Dykier

Marcin Urzędowski

Sebastian Cynk

Gaba Porabik

Patroni medialni i partnerzy