Siedem. Cyfra mistyczna o wielu znaczeniach. Uznana w każdej kulturze, religii w każdych czasach… Od zawsze człowiek nadawał jej wiele znaczeń. Oznacza pełnię, całość, dopełnienie, doskonałość, zjednoczenie czasu i przestrzeni. Uznana przez Pitagorejczyków za najwyższą podstawową liczbę całkowitą.
7 planet
7 ciał człowieka
7 byków w grocie w Lascoux
7 kondygnacji Zigguratu Etemenanki w Babilonie symbolizującego wszechświat.
7 kondygnacji Piramidy Dżesera
7 gwiazdozbiorów, boskich praw, siedem wielkich wiatrów, siedmiu bogów losu, siedem złych demonów, siedem imion Isztar, a do podziemnej krainy Kur prowadziło siedem bram w Sumerze.
7 w języku egipskim (sfh) wiąże się z „wybaczać – zapominać”. W epoce hellenistycznej oraz rzymskiej Nil zaczęto określać mianem rzeki o siedmiu odnogach, którymi wpada do morza.
7 była symbolem miasta Rzym które zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach.
7 w Starym Testamencie i pełnia pochodzą z tego samego źródłosłowu, czasem trudno rozstrzygnąć czy chodzi o siedem, czy też o pełnię. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona pełny, doprowadzony do końca etap (epokę). Po jego zakończeniu następuje nowy etap (epoka), która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego.
7 w Nowym Testamencie szczególnie w Apokalipsie Zawiera w sobie wiele symboli. Siedem świeczników, siedmiu aniołów, księga zapieczętowana siedmioma pieczęciami, siedem oczu i siedem rogów Baranka, siedem głów Smoka, siedem głów Bestii, siedmiu królów, siedem pagórków.
7 razy pielgrzymi muszą obejść Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując Allah akbar oraz trzykrotnie obrzucić szatana siedmioma kamieniami. W religii islamskiej jest również mowa o siedmiu rajach, piekłach, grzechach głównych oraz o siedmiu aspektach Koranu.
7 mędrców w Indiach z rodu półboga Angirasa, przyszło na świat w postaci niedźwiedzi, a potem wstąpili do nieba i stali się siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy.
Zmysły. Dają nam zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Zdolność „smakowania” świata. Przez układ nerwowy informacje mogą płynąć do mózgu gdzie mogą być przetworzone. Zmysły łączą nas ze światem zewnętrznym, światem materialnym (fizycznym). Dzięki nim możemy przetworzyć doznania i informacje… Budować coś więcej… Budować obraz całości.
Zmysły są uwagą… Zmysły czasami bywają zapomnieniem… Zmysły są subiektywne choć dostępne (dane) większości jednak bardzo indywidualne. Zmysły są obietnicą głębszego poznania i doświadczenia ale także potrzebą dokonania kroku w nieznane, odpuszczenia kontroli… Ta mieszanka emocji łączy w sobie strach, ekscytację, oczekiwanie, spełnienie, ciekawość, smakowanie, odkrywanie…
Zmysły to doświadczanie a doświadczanie to życie…