Hania Derej ur. 18.01.2005 r. – młoda kompozytorka, pianistka, dyrygent. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tychach, obecnie uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego w Bielsku Białej. 

Jest autorką pięciu płyt, których własne wykonania zostały zarejestrowane w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. Laureatka wielu nagród, w tym m.in. wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej (wariacje jazzowe K. Wileńskiego n/t Chopina na orkiestrę kameralną i trio jazzowe) oraz koncertu wraz z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” (koncert fortepianowy n.1 C-dur op. 15 L.v.Bethoveena), jak również Nagroda „Młody Kompozytor 2021” ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie w ramach XVI i XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”.

Komponując, Hania stara się nie ograniczać do jednego gatunku, stąd też tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki ilustracyjnej, kameralnej, jazzu, czy elektroniki. Muzyka Hani pobudza wyobraźnię i niesie ze sobą emocjonalny przekaz. Na koncertach prezentuje własne kompozycje pochodzące z dotychczasowych płyt, jak również nagrania premierowe oraz utwory improwizowane. Występuje solo, jak również z przyjaciółmi.

Portfolio artysty:

cytat ikona helisa
Muzyka Hani jest niczym opowieść, która wciąga i nie daje o sobie zapomnieć. Każdy utwór to inna, magiczna historia o ogromnym ładunku emocjonalnym...
Kasia Korus
Kurator