Irek Dobrowolski (ur. 30 kwietnia 1964 w Warszawie– polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna), był stypendystą Ministra Kultury na studiach reżyserskich w moskiewskim GiTiSIE i kijowskim KGITiK. W roku 1989 rozpoczął pracę w Teatrze Telewizji TVP, gdzie zdał egzamin aplikancki filmem dokumentalnym Teatr i polityka. Dziady 1968Jednak to malarstwo olejne skradło jego serce. Jego obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów z całego świata. W 2019 roku Slash, muzyk legendarnej grupy Guns and Roses oznajmił, że namalowany przez Szymona obraz zawisł w jego salonie w Los Angeles

W roku 1991 rozpoczął działalność jako niezależny producent, pracując jednocześnie nad kolejnymi filmami swojego autorstwa.
Wyprodukował blisko 30 dokumentów, z czego pierwszym najważniejszym był głośny i 
wielokrotnie nagradzany Portrecista o słynnym, a wcześniej nieznanym fotografiz Auschwitz Wilhelmie Brasse. 
Kolejnym ważnym wydarzeniem był nowatorski film fabularny o powstaniu warszawskim Sierpniowe niebo. 63 dni chwały. Po 10 latach od premiery film jest nadal kultowy (10 milionów odsłon klipów na YT, 320 tysięcy fanów na FB).

Najważniejszym osiągnięciem w dotychczasowej karierze jest niewątpliwie film dokumentalny o polskim artyście-rzeźbiarzu, Stanisławie Szukalskim, „Struggle – The Life and Lost Art of Szukalski” produkowany przez Leonardo DiCaprio dla Netflix Od kilu lat pracuje nad polsko-amerykańską koprodukcją fabularną Mengele’s Portraitist opartą na historii Wilhelma Brasse.

 
 

Portfolio artysty: