Jest trzykrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, otrzymał też Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonemu dla Lublina (1990) oraz Srebrny (2005) i Złoty Krzyż Zasługi (2010), a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) i Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014). W dniu 11 grudnia 2015 Walny Zjazd Delegatów SHS w Warszawie przyznał mu członkostwo honorowe Stowarzyszenia Historyków Sztuki, którego jest wieloletnim członkiem (od 1973) i prezesem Lubelskiego Oddziału SHS, nieprzerwanie od 1987 roku. Od 1982 roku współpracuje z kwartalnikiem literacko-artystycznym „Akcent” (wydawanym w Lublinie), w którym pełni funkcję redaktora działu plastyki i historii sztuki.
Członek Korespondent Towarzystwa Naukowego KUL (od 2001); członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN; członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2009); członek Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego; członek Komisji Historycznej Oddziału PAN w Lublinie; członek korespondent Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (od 2017); członek jury konkursu im. prof. Jerzego Łozińskiego; przewodniczący Rady Muzealnej przy Muzeum Historycznym w Sanoku; wieloletni przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz Rady Muzealnej Muzeum w Jarosławiu (2002-2003); przewodniczący Rady Muzealnej nowo powstałego Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu; członek Zespołu ds. Wspólnego Dziedzictwa Kultury, działającego w ramach Kościelnej Komisji Konkordatowej.
Lechosław Lameński wypromował 261 prac magisterskich, był promotorem w 28 zakończonych przewodach doktorskich, brał udział w 58 przewodach doktorskich w charakterze recenzenta oraz w 21 przewodach habilitacyjnych w charakterze recenzenta, członka i przewodniczącego komisji. Był recenzentem w 4 przewodach profesorskich.
Prof. Lameński jako krytyk i historyk sztuki życiem i twórczością Stanisława Szukalskiego zajmuje się od 50 lat, opublikował ponad dwadzieścia książek i artykułów poświęconych Szukalskiemu i gronu jego uczniów. Poprowadził wiele popularyzatorskich wykładów o Szukalskim i szukalszczykach, jest niekwestionowanym autorytetem i nieocenionym źródłem informacji w tej dziedzinie, konsultantem lub redaktorem większości istotnych publikacji na ten temat.