Monika Błaszkowska,, ur.1980r., architekt, artystka, designerka wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych wystawach za swoje prace w technice kolaż 3D.

Doceniona przez Europejską Komisję Kultury i Sztuki w La Bienalle Architektury i Sztuki w Wenecji w 2018 roku, w specjalnym wyróżnieniu na wystawie. Prace artystki wystawione były z zakresy designu : lampa z bursztynem, stół z żywicy oraz podświetlana instalacja. Za interaktywny panel „Irreverible Impact” otrzymała specjalne wyróżnienie w Dubaju w 2019 roku, pod czas wystawy sztuki i designu : The Design, Dine & Make a Difference, nagroda People’s Choice Award. Praca pointowała zmianę w kodzie genetycznym jedwabnika morwowego, wynikającą z wielopokoleniowej niewoli tego udomowionego owada.

 

Artystka posiada 4 patenty w zakresie ekologicznych materiałów budowlanych wynalazła płyty meblowe wykonane z: łupin orzecha włoskiego NØD, płytę ze zmielonych butelek PET – PLASTRYKO, naturalne terrazzo korkowe oraz NEW MARMUR – płyta z recyklingu odzieży.

Wyróżnienie w duecie z Tomasz Kargulem w 2023 roku AMBERIF SELECTION, w Gdańsku za kolekcję biżuterii z bursztynem oraz ekologiczną płytą PLASTRYKO. Kolekcja zwraca uwagę na ekologię, zestawia plastik z odzysku z bursztynem bałtyckim oraz metalami szlachetnymi – otwiera młode pokolenia na tematykę ochrony środowiska .

Nominacja do nagrody RoGUILTLESSPLASTIC Mediolan 2023, międzynarodowy projekt angażujący społeczności projektantów i twórców, aby tchnęli nowe życie w plastikowe odpady i wszystkie inne rodzaje odpadów, badając ich nieskończone możliwości transformacji. Nominowany stół z łupinami orzecha „ NØD – you are never to small to make a differance”.

Artystka w swoich pracach używa całej gamy minerałów, bursztynów pozyskiwanego z całego świata, skamielin oraz szkieletów zwierząt.

Interesuje się geologią, biologią, genetyką oraz początkiem powstawania kosmosu. Swoją kolekcję osobliwości powiększa z każdym rokiem o nowe, niezwykłe eksponaty, a wszystko po to by dawać światu świadectwo o tym, że pierwszym designerem jest Natura. W swoich pracach otwiera również dyskusję w sprawie jej ochrony, stara się zainspirować swoimi pracami oraz badaniami do nowej jakości recyklingu, zamieniając bezużyteczne odpady w dzieła sztuki.

Portfolio artysty: