Space Art

sztuka / metaverse / wiedza / nauka / kosmos / przyszłość

Wizja i inspiracja projektu

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, Polskie go wydało plemię” – tak to pisał o Koperniku w krótkim wierszu Jan Nepomucen Kamiński.

Niewątpliwie Kopernik był osobowością odkrywcy, człowiekiem odważnym oraz poszukującym. Swoimi odkryciami „poruszył” ludzi swoich czasów i nadal porusza…

Dzisiejsze czasy przywodzą nam na myśl ciągłą fuzję w wielorakich aspektach życia. Wielopłaszczyznowe przenikanie się wątków, kultur, informacji, wpływów. Globalna wioska staje się co raz mniejsza, ludzka ręka sięga gwiazd już od zarania dziejów, choć dziś widać to co raz bardziej. Coraz bliżej do momentu, kiedy loty w kosmos staną się dostępne dla wielu.

Ludzie sztuki, twórcy, artyści sięgają po inspiracje wszędzie w głąb ziemi, oceanów wewnątrz siebie a także „patrzą” w gwiazdy często „sprowadzając gwiezdny pył” na ziemię… Przez swoją twórczość często przybliżają odbiorcy tematy na tyle odległe że abstrakcyjne. Z pewnością swoją twórczością „odrywają od ziemi”.

Projektem SPACE ART mamy nadzieję zatrzymać Was na chwilę (w codziennym pędzie), a następnie poruszyć (Wasze oczy, uszy, serca i dusze). Dlatego także wiele artystycznych form przekazu wraz z nowymi mediami będzie łączyć się z nauką oraz wiedzą co mamy nadzieję, będzie intrygujące.

Inspiracją Projektu Multidyscyplinarnego SPACE ART w roku 2023 jest Rok Kopernikowski. Postać tego wielkiego Polaka naukowca, człowieka wielu dyscyplin, ale także szeroko rozumiane pojęcie SPACE.

Każdy człowiek, twórca, artysta jest indywidualną planetą z własną strukturą, atmosferą mogącą wpływać na inne planety, tworzące konstelacje… Każdy z nas „pisze” indywidualną historię, tka swoją nić życia nieustannie wiążąc swoją z wieloma innymi.

Patrząc w niebo i żyjąc na ziemi, przemierzając kolejne eony, ciągle aktualna pozostaje starożytna hermetyczna sentencja „Jak na górze, tak i na dole; Jak na dole, tak i na górze”. Przypominająca o powiązaniach wszystkiego i wszystkich…

 

 

Katarzyna Korus
Prezes Helisa Foundation

Działania w ramach projektu

Na realizację projektu składać się będą wernisaże artystów, prezentacje multimedialne na obiektach (animacje, mapping 3D), koncerty
muzyczne, wykłady ekspertów. W projekcie uczestniczyć będą z zakresu sztuki: profesorowie uniwersytetów artystycznych, artyści malarstwa i rzeźby, twórcy multimedialni z zakresu mappingu 3D, animacji, hologramów, a z zakresu wiedzy naukowej: eksperci naukowi i wieloletni pracownicy NASA.

 

DYSCYPLINY ARTYSTYCZNE

malarstwo, rzeźba, multimedia, mapping, animacja, instalacje, moda, jubilerstwo, muzyka, NFT, metaverse

 

SZTUKA

wystawy, wernisaże, koncerty, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wywiady, podkasty, wykłady

 

NAUKA

wykłady, podcasty, wywiady

 

Opracowanie graficze projektu: Monika Sekuła-Juroszek

SPACE ART 2023 (Edycja I)

WARSZAWA – Ziemia

 • Wystawa Artyści „Septem Sidera” Dobiesław Gała, Jan Tutaj, Krystyna Szwajkowska, Mika Urbaniak, Monika Błaszkowska, Monique Chmielewska Lechman, Tomasz Kargul
 • Koncert Hania Derej premiera płyty „Światy Równoległe 2022″ Noc Muzeów 2023
 • Koncert wernisaż
 • Wykład: Tomasz Swaczyna (sztuka cyfrowa, NFT, nowe trendy na rynku cyfryzacji sztuki)
 • Dr hab Szymon Kozłowski (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)
 • Spektakl świetlny „Space” Mapping 3D wraz z muzyką Daniel Fedorczyk
 • Dialog ekspercki Leonardo da Vinci i Mikołaja Kopernika Daniel Fedorczyk
 • Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Warszawa, Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy Warszawa maj 2023 otwarcie Noc Muzeów 2023 oraz wernisaż wrzesień 2023

 

KRAKÓW – Księżyc

 • Wystawa Artyści „Septem Sidera”
 • Koncert
 • Wykład David Lehman (NASA), Artur B. Chmielewski (NASA)
 • Narodowy Bank Polski czerwiec 2023

 

KATOWICE – Mars

 • Wystawa Artyści „Young Septem Sidera”
 • Koncert
 • Warsztaty dla dzieci i młodzieży połączone z wernisażem YOUNG SPACE ART oraz konkursem dla młodzieży.
 • Aliance Francaise Katowice

 

TYCHY – Merkury

 • Wystawa Artyści „Young Septem Sidera”
 • Koncert
 • Warsztaty dla dzieci i młodzieży połączone z wernisażem YOUNG SPACE ART oraz konkursem dla młodzieży.
 • Speak Easy Tychy

 

CHORZÓW – Wenus

 • Wystawa Artyści „Young Septem Sidera”
 • Koncert
 • Warsztaty dla dzieci i młodzieży połączone z wernisażem YOUNG SPACE ART oraz konkursem dla młodzieży.
 • Opus Unicus Gallery of Art Chorzów

SPACE ART 2024 (Edycja II)

ŁÓDŹ

 • Wystawa Artyści „Septem Sidera” Dobiesław Gała, Jan Tutaj, Krystyna Szwajkowska, Mika Urbaniak, Monika Błaszkowska, Monique Chmielewska Lechman, Tomasz Kargul (wystawa w 2023 r była prezentowana w nieco innej odsłonie w Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Warszawa, Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy Warszawa)
 • Koncert
 • Wykład: David Lehman (NASA),
 • Wykład: Artur B. Chmielewski (NASA),
 • Wykład: Tomasz Wasik (założyciel i pomysłodawca Ośrodka Energosfera)
 • Wykład: Dr hab Szymon Kozłowski (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)
 • Kosmiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży – Katarzyna Korus
 • Obserwacja nieba w Ośrodku ENERGOSFERA – Innowacyjny Ośrodek Turystyki Edukacyjnej i Biznesowej, Konarzew

WARSZAWA

 • Wystawa Artyści „Septem Sidera” 
 • Koncert: Hania Derej premiera płyty „Światy Równoległe 2022″
 • Koncert: Marcin Sidor & Szymon Herbuś Sidor S-AGE
 • Spektakl świetlny „Space” Mapping 3D wraz z muzyką Daniel Fedorczyk
 • Dialog ekspercki Leonardo da Vinci i Mikołaja Kopernika Daniel Fedorczyk
 • Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Warszawa, Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy Warszawa maj 2024 otwarcie Noc Muzeów 202

Relacje z dotychczasowych wydarzeń w ramach Projektu SPACE ART:

Fotorelacje i wideorelacje zamieszczamy na bieżąco w naszych social mediach, zapraszamy do polubienia i śledzenia naszych profili:

Artyści I edycji

Monika Błaszkowska

Dobiesław Gała

Tomasz Kargul

Monique Lechman

Krystyna Szwajkowska

Jan Tutaj

Mika Urbaniak

Katarzyna Korus

POMYSŁODAWCA I KURATOR PROJEKTU

Prelegenci i eksperci:

David Lehman | NASA

 David Lehman pochodzi z Los Alamos w stanie Nowy Meksyk, USA. Ukończył New Mexico State University w 1972 roku z tytułem Bachelor of Science , Electrical Engineering i posiada tytuł magistra inżyniera elektrotechniki – Colorado State University oraz Dyplom magistra Business Management na West Coast University.

Pan Lehman pracował w California Institute of Technology’s Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie w Kalifornii, USA od 1980 r. do przejścia na emeryturę rok temu.
Do jego najważniejszych osiągnięć zawodowych należą: Dyrektor techniczny ds. rozwoju podsystemu zarządzania postawą i informacją na Marsie w ramach misji Deep Space One, Dyrektor misji Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) oraz Dyrektor misji Mars Odyssey.

Lehman był oficerem inżynierii nuklearnej marynarki wojennej na USS Abraham Lincoln. Po ukończeniu czynnej służby na atomowych okrętach podwodnych kontynuował pracę jako rezerwista marynarki wojennej i jest emerytowanym kapitanem marynarki wojennej. Otrzymał medal za wybitne osiągnięcia NASA za pracę nad Mars Pathfinder, medal za wybitne osiągnięcia przywódcze NASA za pracę nad Deep Space One oraz medal za wybitne osiągnięcia przywódcze NASA za pracę nad GRAILem.
Jego odznaczenia Marynarki Wojennej obejmują Medal Zasłużonej Służby i Medal Wyróżnienia Marynarki Wojennej. Mieszkają z żoną artystką, Monique Chmielewska – Lehman w Pasadenie w Kalifornii z psem ChaCha. Monique jest znana w Polsce jako Córka Papcia Chmiela.

Artur B. Chmielewski | NASA

Konstruktor sond kosmicznych, inżynier, kierownik misji międzyplanetarnych. Studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, w stanie Kalifornia. W NASA nazywają go „ABC” po inicjałach, które mu sprytnie nadał jego ojciec Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek.”.

W NASA Artur wykonywał chyba wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i asteroidy. Artur był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, włączając lądowanie na komecie. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Poza inżynierią i nauką, był konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Artur uwielbia też pracować z młodzieżą, pomaga startupom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Niedawno Artur planował nową miliardową misję do miejsca, gdzie, chyba poza Ziemią, najłatwiej byłoby rozwinąć się życiu.

Obecnie Artur pracuje nad następnym helikopterem na Marsa i misją OASIS, która będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, gdyż daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia życia na Ziemi. Artur otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele nagród za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów na najsławniejszych uczelniach świata.

Ostatnio wydał (z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką) książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać kosmiczne problemy” (ZNAK), która weszła na listę bestsellerów.

Tomasz Swaczyna (NFT, Blockchain)

Instytut Analiz i Ekspertyz Gospodarczych Sp. z o.o., Kancelaria Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o.o., CEO w Metasy S.A.

Przedsiębiorca zajmujący się branżą blockchain, obecnie głównie NFT. Absolwent studiów doktoranckich z zakresu ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim, członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain. Prezes i założyciel Instytutu Analiz i Ekspertyz Gospodarczych oraz „najmłodszego dziecka” Metasy S.A. Metasy to jeden z pierwszych projektów w Polsce, w którym wysoka sztuka spotyka się z nowoczesną technologią blockchain. W celu popularyzacji twórczości artystów jak i propagowania branży NFT, Metasy daje możliwość zaistnienia artystom na nowych rynkach a ma to miejsce poprzez digitalizację ich prac oraz oferowanie ich szerokiemu gronu odbiorców rynku kryptowalut. Ponadto należy wskazać, że dzieła i artyści, którzy współpracują z Metasy są objęci kuratelą mecenasów sztuki współpracujących z projektem. Celem i misją Metasy jest stworzenie środowiska do popularyzacji sztuki zarówno wśród entuzjastów technologii blockchain, jak i przekonanie inwestorów tradycyjnego rynku sztuki do zakupu dzieł w formie cyfrowej, który to rynek charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem.

Dr hab Szymon Kozłowski (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)

Dr hab Szymon Kozłowski prowadzi badania związane przede wszystkim z astronomią pozagalaktyczną. Głównymi tematami jego zainteresowań są poszukiwania i analiza zmienności galaktyk aktywnych i kwazarów, a w szczególności modelowanie ich nieokresowej zmienności. W kręgu jego zainteresowań znajdują się także poszukiwania i analiza gwiazd supernowych, analiza zmienności okresowej i nieokresowej gwiazd naszej Galaktyki oraz Obłoków Magellana. Na wczesnych etapach kariery zajmował się także modelowaniem ruchu wielu planet w układach planetarnych, mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym, silnym soczewkowaniem grawitacyjnym, czy ruchami własnymi gwiazd. Biegle opanował metody spektroskopii (jako kierownik projektu The Magellanic Quasars Survey) i precyzyjnej fotometrii (jako członek projektu OGLE).

 

Projekty badawcze:

Kierownik grantu NCN OPUS „Zmienność nieokresowa w projektach OGLE, Gaia i LSST” (2019-2023)

 

Grupy badawcze
Członek zespołu OGLE
Lider grupy zajmującej się badaniami kwazarów oraz zmienności nieokresowej i okresowej obiektów:

 • mgr Konrad Grzesiak, zajmujący się spektroskopią kwazarów i kosmologią (2022-)
 • mgr Marcin Wrona, zajmujący się analizą zmienności obiektów w Obłokach Magellana (2018-)
 • mgr Marzena Śniegowska, badająca spektroskopowe właściwości kwazarów (2017-2018)

 

Założenia projektu

Projekt łączący sztukę i naukę, szczególną uwagę kładzie na nowe media. Ciekawy interdyscyplinarny przekaz otwiera go na ludzi praktycznie w każdym wieku, powodując przez to wzajemną popularyzację treści. Ukazuje sylwetki artystów już uznanych na rynku sztuki jak i tych którzy są na początku swojej drogi oraz ich odmienne interpretacje do szeroko rozumianego pojęcia SPACE. Dzięki Projektowi SPACE ART różne rodzaje sztuki (malarstwo, rzeźba, instalacje, muzyka, mapping, szeroko rozumiane nowe media, NFT) mają szansę wybrzmieć razem z wątkami naukowymi w postaci wykładów uznanych ekspertów. Poprzez zastosowanie tak różnorodnych form przekazu Projekt aktywizuje odbiorcę przez swoją interaktywność.


Projekt w kilku miastach w Polsce będzie prezentować sylwetki 7 Artystów różnych artystycznych dyscyplin oraz ich interpretacje tematu SPACE wraz z ich różnorodnym warsztatem i środkami przekazu. Wystawy będą nosić tytuł „Septem Sidera” czyli 7 GWIAZD (nazwa zaczerpnięta z łacińskiego poematu Mikołaja Kopernika).

Wartość społeczna projektu

Projekt edukuje uczestnika wystaw i odbiorcę wykładów, w dostępny sposób przekazuje ciekawostki naukowe różnorakimi drogami przekazu, używając do tego obrazów, rzeźby, nowych mediów, multimediów, muzyki a także szeroko pojętej cyfryzacji sztuki NFT oraz metaverse. Nawiązując do przeszłości przez postać wielkiego naukowca, odkrywcy, człowieka multidyscyplinarnego Mikołaja Kopernika łączy się z teraźniejszością poprzez temat coraz szerzej stosowanych nowych mediów w sztuce, a także w nauce nawiązując jednocześnie do przyszłości poprzez tematy dziś bardzo ważnej ekologii, filozofii no waste oraz ciągle rozwijającej się eksploracji kosmosu. Pozwoli on także poruszyć bieżące przesłanki za eksploracją przestrzeni kosmicznej (postęp naukowy, przetrwanie ludzkości), a także zadać pytania dotyczące etyki tych tematów. W samym temacie sztuki łączy przez zaangażowanie różnych instytucji oraz twórców kulturę wysoką z popularną. Szerokie zaangażowanie różnorakich instytucji artystycznych, naukowych, artystów, twórców, wykładowców, naukowców powoduje szeroki strumień przekazu Projektu w mediach. 

Projekt SPACE ART w łagodny sposób łączy dwa zgoła odmienne światy: ten, o którym myślimy jako bardziej ścisły jak i ten artystyczny uznawany za bardziej interpretacyjny.